Zaznacz stronę

Termomodernizacja jest podstawową czynnością, którą powinniśmy wykonać, jeżeli chcemy, żeby nasz dom był energooszczędny. Pomaga to nie tylko realnie zaoszczędzić, ale także chronić środowisko i wspomagać walkę ze smogiem.

Termomodernizacja – od czego zacząć?

Przede wszystkim należy określić budżet jakim dysponujemy. Termomodernizacja może pochłonąć znaczną sumę pieniędzy, w szczególności, gdy jest wykonywana od podstaw i kompleksowo. Warto rozejrzeć się za różnymi dofinansowaniami np. na wymianę pieca lub docieplenia. Często organizuje się taką pomoc ze środków Unii Europejskiej. Również gminy posiadają środki własne, które mogą rozdysponować na ten cel. Będzie to szczególnie ważne dla osób, które posiadają zbyt mały budżet, aby samemu podjąć się wykonania tych prac.

Na czym polega termomodernizacja?

Przede wszystkim ma na celu wyeliminowanie niedociągnięć budowlanych, które powodują znaczne straty ciepła. Warto skorzystać z usług audytora cieplnego, który określi co w pierwszej kolejności powinno być zmodernizowane. Zazwyczaj w pierwszej kolejności dociepla się ściany styropianem, co znacznie poprawia parametry budynku. Warto, by zajęła się tym firma specjalizująca się w dociepleniach, dzięki będziemy mieli pewność, że unikniemy mostków termicznych. Warto również wymienić okna, które posiadają jak najniższy opór cieplny. Pomocny będzie również ich tzw. ciepły montaż. Docieplenie styropianem lub wełną dachu lub stropodachu również zadziała na naszą korzyść.

Termomodernizacja, a instalacje wewnętrzne

Wewnętrzne instalacje również można zmodernizować, aby były nie tylko bardziej efektywne, ale i energooszczędne. Warto wymienić stary piec na nowy np. gazowy lub skorzystać z odnawialnych źródeł energii takich jak pompy ciepła lub kolektory słoneczne. Zamontowanie rekuperacji zamiast standardowej wentylacji również w znacznym stopniu pomoże zmniejszyć straty ciepła.

Modernizując wnętrza, zwróć uwagę na ofertę styroplast.pl – listwa przysufitowa

Czy warto przeprowadzić termomodernizację?

Jest to dość kosztowny zabieg, ale jeżeli skorzystamy z dofinansowania nie będzie to tak bolesne dla naszej kieszeni. Dzięki termomodernizacji nie tylko podnosi się komfort termiczny budynku, ale również możemy znacznie oszczędzić na ogrzewaniu budynku.

W przygotowaniu artykułu pomogła firma RemonTech — właściciel sklepu internetowego