System ERP (z angielskiego enterprise resource planning) to Planowanie Zasobów Przedsiębiorstwa, czyli oprogramowanie kierowane do firm. Głównym celem ERP jest integrowanie wszystkich procesów zachodzących w danej firmie. Kreuje on środowisko, które wspiera firmy w zarządzaniu procesami z wielu różnorodnych dziedzin, takich jak finanse i księgowość, marketing, sprzedaż, środki trwałe oraz zakupy. Listę przykładowych modułów, które tworzą system ERP znaleźć można na https://www.aprosystem.pl/.
Jak wybrać system ERP – najważniejsze wskazówki przed zakupem
Zainwestowanie przez firmę w system ERP może mieć ogromny wpływ na zwiększenie skali odnoszonych sukcesów gospodarczych. Pytanie, jakie często zadają sobie przedsiębiorcy, brzmi: jak wybrać dobry system ERP, który będzie spełniał wszystkie potrzeby biznesowe danej firmy, a jednocześnie będzie prosty w obsłudze? Przede wszystkim należy mieć na uwadze, że najważniejszą kwestią jest prawidłowe określenie potrzeb danej firmy oraz problemów, jakie przed nią stoją. Później do tych oczekiwań należy dostosować konkretny system ERP oraz zatrudnić informatyków, którzy pomogą w jego efektywnym wdrożeniu w przedsiębiorstwie.
Najważniejsze funkcjonalności systemu ERP
System ERP jest pomocny w wielu obszarach dotyczących zarządzania firmą — m.in. w produkcji, finansach czy dystrybucji. Jeśli nasze przedsiębiorstwo ma problemy z prawidłowym przebiegiem procesu dystrybucji, oprogramowanie ERP będzie strzałem w dziesiątkę — zarządzanie łańcuchem dostaw stanie się znacznie łatwiejsze, podobnie jak kwestie związane z opanowaniem kosztów oraz wykorzystywaniem dostępnych zasobów.
Planowanie Zasobów Przedsiębiorstwa warto też wdrożyć, gdy zależy nam na tym, aby produkcja wyrobów była możliwie najlepiej dostosowana do potrzeb klientów oraz była wydajna. ERP przyda się także wtedy, gdy chcemy, by powtarzalna jakość produkcji uległa znaczącej poprawie – wszystko za sprawą innowacyjnego, skutecznego systemu zapewniania jakości. Wiele firm boryka się także z czasochłonnością czynności finansowo-księgowych. Również ten problem można zniwelować dzięki ERP, który oddaje w ręce pracodawców sprawny system gospodarki finansowej.